Forum portalu pecherz.pl

Witamy na forum portalu pecherz.pl poświęconym pacjentom z pęcherzem nadreaktywnym i śródmiąższowym zapaleniem pęcherza.

Nie jesteÅ› zalogowany.

Ogłoszenie

Ty, przekazując mi 1,5%, możesz pomóc mi bardziej niż 100% mojej składki zdrowotnej. Przekaż, proszę, 1,5% swojego podatku na rzecz mojego leczenia. KRS 00000 50135. Cel szczegółowy: Sykulska. Dziękuję :)!

#1 2011-02-24 13:17:01

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Pytanie jak w temacie. Jaki może być wpływ na wątrobę, żołądek pewnie też?

Bo ja - jak pewnie większość z nas- zażywałam i dalej zażywam trochę leków. Od maja zeszłego roku biorę amitryptylinę (brałam 3xdziennie 10mg, teraz 1 dziennie 25mg), magnez (ale nie wiem czy suplementy w tabletkach wpływają na wątrobę), doraźnie leki rozkurczowe (czyli tak co 2-3 dni) i czasem Ditropan. Jaki to może mieć wpływ na wątrobę teraz i za parę lat? bo czuję się dobrze, ale nie chcę mieć za to zniszczonej wątroby... Moja mama bierze ponad 10 lat wiele leków (jest pod kontrolą psychiatry i pulmonologa) i wyszło jej ostatnio w szpitalu polekowe uszkodzenie wątroby, mimo że nic ją nie boli... Boję się że ze mną może być kiedyś tak samo...

Offline

 

#2 2011-02-24 17:06:17

gilda29
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-11-11
Posty: 143

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Generalnie, wszystko przechodzi przez wątrobę. Ale wszystkie substancje, nie tylko leki, dzielą się na hepatotoksyczne i nie szkodzące wątrobie. Biorąc te hepatotoksyczne, należy być ostrożnym.
Jeśli bierzesz stale leki - badaj sobie np. raz w miesiącu krew - panel wątrobowy: alat, aspat, bilirubina + morfologia
Albo sama morfologia i np. alat - to już też raczej pokaże, jak wątroba funkcjonuje.


Pozdrawiam

Offline

 

#3 2011-02-24 18:13:11

i.em
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-15
Posty: 72

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Też biorę dużo leków,zwykle lekarze zalecali mi stosować osłonowo Sylimarol bądź Heparegen.Ale najlepszy jest wg.mnie Essentiale forte-po dwumiesięcznej kuracji miałam idealne próby wątrobowe i (odpukać) na razie mi się nie pogarsza.Fakt,że cena trochę wygórowana,ale znajoma farmaceutka odradziła mi zamianę EF na tańszy zamiennik-Esselive.Lek ten brał też mój wujek (miał tzw. stoczniową wątrobę,uszkodzoną od wdychania chemikaliów)i też ma teraz bdb.wyniki,a aspat miał trzycyfrowy-168 zdaje się.

Offline

 

#4 2011-02-24 18:42:10

gilda29
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-11-11
Posty: 143

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Ja miałam w zeszłym roku alat ponad 200 - w takich stanach Hepa-Merz 3000 w saszetkach, a najlepiej dożylni w kroplówkach.
Trzeba mieć na uwadze, że najgorszy dla wątroby jest alkohol. Szczególnie pity regularnie (niekoniecznie w dużych ilościach).


Pozdrawiam

Offline

 

#5 2011-02-24 20:51:42

Nawie
Użytkownik
SkÄ…d: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2008-11-10
Posty: 1268

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Trzymaj lekką dietę, póki bierzesz leki silniej wpływające na wątrobę (najlepiej puść w niepamięć smażenie i duże ilości tłuszczów). Kiedy brałam pół roku antybiotyki przeciwgrzybicze (hepatotoksyczne) polecono mi łykać lecytynę i witaminy z grupy B - wspomagają pracę wątroby. Próby wątrobowe i bilirubinę robiłam co 3 miesiące.

Offline

 

#6 2011-02-24 21:13:56

evi.wl
Użytkownik
SkÄ…d: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-01-26
Posty: 2164

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

o masz a mi nikt o tym nie powiedział!! dzięki, tylko, że obawiam się, że za dużo tych leków będę brała w końcu wraz z suplementami. Czy suplementy obciążają wątrobę?? biorę: 1x1 Colostrum, 2x2 Bio Marine, 1x1 Urinal, 2x1 Cirrus, 1x1 czosnek będę brać jeszcze wiesiołek i wit a+e nie za dużo tego będzie??

Offline

 

#7 2011-02-24 22:03:37

gilda29
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-11-11
Posty: 143

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

To co jesz, pijesz, czym oddychasz, co wnika przez skórę, śluzówki itd. - wszystko w końcu przechodzi przez wątrobę smile z krwią ...
Suplementy naturalne, pod warunkiem że nie są wyprodukowane z roślin hepatotoksycznych - takich jak. senes (przeczyszczające) - mają wpływ na wątrobę bardzo podobny, jak pokarm, który jesz czy płyny, które pijesz.
Dieta, wiadomo, jeśli wątroba szwankuje to nie ma co jej dobijać ciężkostrawnymi pokarmami - ale też nie popadajmy w paranoję. Hepatolodzy i lekarze chorób zakaźnych twierdzą, że jako taka dieta wątrobowa powinna być stosowana jedynie przez osoby z zaawansowanymi zmianami w wątrobie- a reszta niech je to, co im nie szkodzi..
Najlepszym i najlepiej przebadanym suplementem na wątrobę są wszelkie produkty z ostropestu - czyli np. sylimarol. Ale są tańsze zamienniki, działające identycznie. Na mnie wspomniane wyżej Essentiale Forte w ogóle nie działa, a sylimaryna tak. Więc to chyba kwestia indywidualna.
Ale np. uważajcie z tranem - pod kątem wątroby. Tzreba robić co jakiś czas dłuższą przerwę, bo nadmiar witaminy A szkodzi wątrobie.
Z przeciwgrzybiczych najlepsza dla wątroby jest ponoć Nystatyna (zdanie hepatologa).


Pozdrawiam

Offline

 

#8 2011-02-25 15:29:20

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Dzięki za odpowiedzi

Czyli co robić? jeśli zrobię badania i wyjdą niezbyt dobre - teraz czy kiedykolwiek w przyszłości - to co robić? zakładając że leki będę musiała dalej brać..? wystarczą wtedy te środki wspomagające wątrobę o których piszecie? kurcze, przecież są ludzie co biorą leki całe życie, np. przeciw odrzuceniu przeszczepu. Mam kolegę chorego na nerczycę, bierze codziennie całe pudełko leków, i to do końca życia będzie musiał, jakoś tacy kudie sobie radzą... Z pęcherzem czuję się dobrze, ale martwię się o tą moją wątrobę

Offline

 

#9 2011-02-25 15:31:11

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Zamiast kudie miało być ludzie:)

Offline

 

#10 2011-02-25 17:00:43

Nawie
Użytkownik
SkÄ…d: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2008-11-10
Posty: 1268

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

A któryś z tych leków jest w ogóle hepatotoksyczny? Po prostu zrób próby wątrobowe i bilirubinę, zobaczysz jak sprawa wygląda. Nie nastawiaj się źle. Moja babcia bierze od kilkunastu lat stos leków dziennie, na wiele chorób, w tym dużo paracetamolu a jej aspat i alat ponad 14 nigdy nie wyszły.

Offline

 

#11 2011-02-25 17:25:23

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Pocieszyłaś mnie:) ale nie mam pojęcia czy któryś z nich jest hepatotoksyczny. Lekarz będzie wiedzieć albo farmaceuta? A próby wątrobowe i bilirubina to z krwi się robi czy moczu? bo bilirubina to coś z badaniem moczu mi się kojarzy

Offline

 

#12 2011-02-25 18:15:55

Nawie
Użytkownik
SkÄ…d: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2008-11-10
Posty: 1268

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Próby wątrobowe i bilirubina z krwi. Tę ostatnią rzeczywiście sprawdza się też z moczu, nie powinno jej tam być (jakieś śladowe ilości mogą, zwykle określają czy jest obecna czy nie). Spytaj o leki farmaceutę, z moich doświadczeń wynika, że mało który lekarz nie musi korzystać z książki przed wypisaniem leku...
I głowa do góry, mnie flukonazol przez pół roku podniósł parametry o kilka, ciągle były w normie.

Warto sprawdzić też nerki - kreatynina i mocznik z krwi, badania moczu masz pewnie na bieżąco.

Popatrz tutaj, wymieniają substancje czynne szczególnie szkodliwe dla wątroby: http://www.hcv.pl/hepatotoksycznosc_lekow.php

Offline

 

#13 2011-02-25 22:32:44

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

O kurcze, o nerkach nie pomyślałam.. Długotrwałe zażywanie leków też może na nerki źle wpływać?

A badanie moczu miałam ostatnio robione w sierpniu u pani Doroty:)

Offline

 

#14 2011-02-25 23:06:28

i.em
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-15
Posty: 72

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Niestety,wątroba ma jakieś zdolności samoregeneracyjne,ale nerki nie.Szczególnie nie lubią one leków przeciwbólowych,NLPZ,większości przeciwreumatycznych.Czytałam gdzieś ostatnio,że żadnych leków,nawet potencjalnie niegroźnych,nie bierzemy bezkarnie.Ich efekty uboczne się jakby kumulują i po przekroczeniu dopuszczalnej dawki uszkadzają nerki.
Osoby zażywające dużo medykamentów powinny regularnie monitorować poziom kreatyniny i mocznika we krwi,bo te parametry wskazują na niewydolność nerek,a w moczu sprawdzać głównie ciężar właściwy-niskie wartości wskazują na zaburzenia pracy nerek(chyba,że pijemy dużo płynów,przez co mocz jest bardzo rozwodniony).

Offline

 

#15 2011-02-26 00:18:43

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

A co robić jeśli leki trzeba stale brać a jednocześnie okazałoby się, że wpływa to źle na nerki? bo chyba nie ma jakichś suplementów wzmacniających nerki:(?

Offline

 

#16 2011-02-26 00:27:30

gilda29
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-11-11
Posty: 143

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Ogólnie, pisałam to tu już z resztą kilka razy - jak najmniej jakichkolwiek leków i naprawdę będziecie zdrowsze!
Ja mam mega problemy ze zdrowiem i podstawy, zalecenia, żeby brać szereg leków, ale mam świadomość tego, jakie one dają skutki uboczne - więc nie biorę, chyba że naprawdę muszę. Jedyne co podaję regularnie to raz dziennie zastrzyk podskórnie z heparyny i raz na parę miesięcy Diprophos, bo inaczej nie mogę się poruszać.
Codziennie łykam sobie na zasadzie płodozmianu - suplementy roślinne, w różnych kombinacjach: czosnek, tran, rumianek, boldaloin (jak mnie wzdyma), KARCZOCH (właśnie - przypomniało mi się, on jest też dobry na wątrobę - poza ostropestem czyli sylimarolem), sylimaryna, acerola ...
Mam od lat WZW i gdybym katowała się dodatkowo lekami, wątroba byłaby zniszczona. A tak mam włóknienie 1 w skali 0-4, co jest nie najgorszym wynikiem smile Planuję pociągnąć jeszcze z 20 lat w dobrym zdrowiu, wtedy już pewnie doczekam się wnuków, wypełnię swoją misję i będę mogła "zamilknąć na wieki" hehe, żartuję. Wiadomo, że będę żyć wiecznie wink
A wątroba, cóż, jest tylko jedna smile Trzeba o nią dbać, bo jej zdolności regeneracyjne mają swoje granice. Tak jak lekkie uszkodzenia, przeciążenia się rozejdą "po kościach", tak już np. marska wątroba to bardzo duży problem. Marskość to nic innego jak blizna - wątroba pod wpływem stanu zapalnego (spowodowanego wirusem WZW, alkoholem, lekami, toksynami..) jest w stanie zapalnym, następuje proces ziarninowania i tak w kółko - aż zarasta blizną. Ten sam proces może w końcu doprowadzić do nowotworu, czyli agresywnego zmutowania komórek ... Temat rzeka.
Teść jest właśnie w szpitalu, zachlał się prawie na śmierć. Wodobrzusze, encefalopatia .... pracował na to długo. Nie wiem czy gratulować mu, czy płakać nad nim ...

Amidala, masz chyba tendencję do zamartwiania się, prawda? Bierzesz leki przeciwdepresyjne. A czy korzystasz też z terapii psychologicznej? Piszę zupełnie poważnie i z życzliwości. Osobiście "nie wierzę" w leki na psychikę.


Pozdrawiam

Offline

 

#17 2011-02-26 00:41:43

Sonja
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-06
Posty: 973

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Amidala, ja też łykam sobie codziennie tabletki i suplementy (te akurat nie wiem po co? - i tak nie widzę żadnych efektów) drina piję od czasu do czasu i nie panikuję.
Nie myśl tak o tej wątrobie i nerkach... myślę, ze naprawdę nic ci nie grozi smile
dla lepszego samopoczucia rób co jakiś czas badania, aby być pewną ze wszystko ok wink

---------
tak na marginesie to czasami chętnie łyknęłabym jakąś tabletkę na psychikę, bo czasami tak mnie życie wpienia hmm wrrr...

Offline

 

#18 2011-02-26 01:52:49

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Dzięki dziewczyny:)

Gilda, tą amitryptylinę ja dostałam nie z powodu depresji, ale lekarz powiedział że może pomóc w zmniejszeniu parć bo ogranicza przewodnictwo nerwowe - i nie pomylił sięsmile a psychicznie u mnie bardzo dobrze, jestem szczęśliwie zakochana, mam świetną pracę, z pęcherzem też dobrze:) zresztą zdarza mi się zapomnieć o tej amitryptylinie a i tak się czuję dobrze z pęcherzem, więc myślę że mogłabym bym ją zacząć odstawiać

Tylko tak zaczęłam myśleć o tej wątrobie bo mojej mamie właśnie wyszło polekowe uszkodzenie wątroby, a trochę tych leków od kilku lat bierze

Offline

 

#19 2011-02-26 13:15:33

gilda29
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-11-11
Posty: 143

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Więc sorry za nadinterpretację smile


Pozdrawiam

Offline

 

#20 2011-02-26 13:47:09

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

To ja dziękuję za życzliwość

Offline

 

#21 2011-02-26 13:48:36

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

smile

Offline

 

#22 2011-02-27 10:53:17

Wrocławianka
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-05-19
Posty: 1874

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Ja już w sumie od ponad roku biorę w pierwszy dzień @ Flumycon 100, raz badałam wątrobę - wyniki bez zmian. Ogólnie posiewy mam czyste jak narazie, myślicie, że czas najwyższy to odstawić?

Offline

 

#23 2011-08-03 13:14:21

afropharm
Zbanowany
Zarejestrowany: 2011-08-03
Posty: 1

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

REGEN
   
Nasz organizm narażony jest na działanie czynników środowiskowych, takich jak: zanieczyszczone powietrze, niehigieniczny tryb życia, niezdrowa dieta, nadużywanie alkoholu, przewlekły stres itp. Rozwiązaniem może być tylko substancja której działanie jest 100-krotnie silniejsze od witamin, które zwalczają wolne rodniki i która będzie bezpieczna, gdyż naturalnie występuje w naszym organizmie.
REGEN jest preparatem regenerujÄ…cym wÄ…trobÄ™:
                               - przy dÅ‚ugotrwaÅ‚ym stosowaniu leków,
                       - przy zaleganiu w wÄ…trobie zwiÄ…zków chemicznych takich jak:
                                 konserwanty, sztuczne barwniki, utrwalacze.
                               - przy zatruciach pestycydami, rozpuszczalnikami organicznymi,                       
- przy zatruciach innymi zwiÄ…zkami chemicznymi stosowanymi   
                                 w produkcji żywnoÅ›ci w tym hormony wzrostu, sterydy
                                 anaboliczne etc., 
          - w zatruciach metalami ciężkimi,
                               - przy schorzeniach i dysfunkcji wÄ…troby,
                  - w nadwadze i otyÅ‚oÅ›ci,
                               - w nasilajÄ…cych siÄ™ zmianach miażdżycowych,
                  - w poalkoholowej marskoÅ›ci wÄ…troby.
       
                  Optymalny efekt leczniczy osiÄ…ga siÄ™ już po 3 miesiÄ…cach kuracji.       
Firma Afropharm Sp. z o.o. gwarantuje produkty najwyższej jakości oraz wysoką konkurencyjność na rynkach farmaceutycznych.
Tel: (22) 843-20-11 www.afropharm.eu

Offline

 

#24 2011-08-03 21:49:27

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8787

Re: Wątroba a długotrwałe zażywanie leków

Rozumiem, że jesteś przedstawicielem firmy i to Ty podjąłeś decyzję o uiszczeniu regulaminowych 10.000 zł opłaty za dodanie reklamy bez zgody właściciela serwisu Pecherz.pl. Roszczenia prawne zostaną przedstawione Waszej firmie w ciągu następnych dni. Post chwilę powisi, żeby wszyscy użytkownicy wiedzieli, czego nie kupować ze względu na takie działania, a konto zostaje zbanowane.


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson