Forum portalu pecherz.pl

Witamy na forum portalu pecherz.pl poświęconym pacjentom z pęcherzem nadreaktywnym i śródmiąższowym zapaleniem pęcherza.

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

Ty, przekazując mi 1,5%, możesz pomóc mi bardziej niż 100% mojej składki zdrowotnej. Przekaż, proszę, 1,5% swojego podatku na rzecz mojego leczenia. KRS 00000 50135. Cel szczegółowy: Sykulska. Dziękuję :)!

#1 2011-02-01 23:20:40

marcino
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2009-09-02
Posty: 6

Opis bólu występującego przy IC.

Offline

 

#2 2011-02-01 23:45:32

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Opis bólu występującego przy IC.

Marcin, sęk w tym, że IC to nie jest choroba, tylko powikłanie. I w sumie każda osoba, która ma w biopsji stan zapalny (przewlekły), a objawowo IC (nawet w obrazie pęcherza nic być nie musi), ma de facto potwierdzone IC. Urolodzy teraz uważają, że IC to przewlekłe zapalenie zakończeń nerwowych, które to zakończenie zmienia jakieś komórki w inne (nie pamiętam).
W ten sposób osoba z wirusem w un, z przewlekłą infekcją bakteryjną, z wirusem lub innym patogenem w samym pęcherzu - wszystkie będą miały IC.
A z bólem jest jeszcze ten problem - sprawdziłam, bo sama chciałam zrobić taki spis objawów - że w którymś momencie zwykle włącza się pps.

Ja bym więc na Twoim miejscu założyła własny wątek, abyś dostał procedurę postępowania - bo ja bym najpierw wykluczyła w porządnym zestawie posiewów bakterie i inne bakcyle plus wirusy, a potem poszła na cysto.


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#3 2011-02-02 20:23:19

marcino
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2009-09-02
Posty: 6

Re: Opis bólu występującego przy IC.

Na http://www.pecherz.pl/srodmiazszowe-zapalenie-pecherza-ic.html IC opisywane jest jako choroba. Z opisu tego zrozumiałem, że jak w histopatologii wyjdzie, że mam komórki tuczne to znaczy, że mam IC. Czy dobrze rozumiem, że przy IC mogą być różne rodzaje bólu?

A przy pps też bóle mogą być dowolne? Nie da się tego jakoś opisać?

Offline

 

#4 2011-02-02 20:32:12

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Opis bólu występującego przy IC.

Tak, tak jest opisywane smile. Ale dzisiaj już się odchodzi od komórek tucznych jako warunku sine qua non i wychodzi się z założenia, że IC to nie odrębna nieznana choroba, tylko stan zapalny głębokich tkanek pęcherza i nerwów, spowodowany różnymi czynnikami. Z tego więc powodu zależnie od czynników mogą być różne objawy różnicujące.

PPS - takie najbardziej charakterystyczne to uczucia kamienia ciągnącego do krocza, ucisk w odbycie ("piłeczka ping pongowa w odbycie"), przerywany strumień moczu, uczucie niedosikania (kłującej kropli moczu w cewce); często jest też ból od ok. krzyżowej, przez pośladek do uda.


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#5 2011-02-03 22:30:44

marcino
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2009-09-02
Posty: 6

Re: Opis bólu występującego przy IC.

No to nie mam żadnego z tych bóli, które opisujesz jako charakterystyczne dla PPS...
Jak pęcherz się wypełnia to boli mnie tuż nad spojeniem łonowym. Zawsze (od 7 lat) w tym samym miejscu, w ten sam sposób. Jak oddam mocz to ból przechodzi zupełnie. Czy to może być IC? Nigdy nie miałem objawów zapalenia pęcherza. Po prostu kiedyś zaczęło mnie w ten sposób boleć. Nie mogę zrozumieć czemu nie pamiętam jak to się zaczęło...

Offline

 

#6 2011-03-21 11:25:25

pulkos
Zbanowany
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-01-27
Posty: 1709

Re: Opis bólu występującego przy IC.

Marcino--do jasnej cholery. Pomyśl przez chwilę.!!
Rodzaj bólu zależy od osobowościowych , indywidualnych odczuć. Nie da się na podstawie odczuć pacjenta "X" zawyrokować jaki ma typ schorzenia. Zwłaszcza w takim miejscu.
Oczywiście że najpierw należy zrobić dobre posiewy oraz dobre USG (lub rezonans magnetyczny).
A cystoskopia jest na końcu.
W zasadzie kolejność powinna być taka:
1--posiewy i PSA (marker na prostatę)
2--USG
3--kuracja antybiotykowa nawet gdy posiew jest wątpliwy
4---kuracja przeciwzapalna i osłonowa (oleje, witaminy).
5---jeśli nie ma poprawy stałej (STAŁEJ) to rezonans magnetyczny.
5a ------kilkakrotne badania "mocz na cytologię" (na zmiany w komórkach nabłonkowych w moczu).
6-- jeśli są jakieś wątpliwości to cystoskopia .

TY poczytaj sobie wątek usera "bartekkk" bo jest on jakby pokazowy--user wykonał dobrą diagnostykę we właściwej kolejności.

Offline

 

#7 2012-06-11 21:35:28

mikrusek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-06-04
Posty: 9

Re: Opis bólu występującego przy IC.

Oczywiście każdy chory odczuwa to inaczej. Mnie boli przede wszystkim sam pęcherz, jest to ból kłujący, stałe "ćmienie", czasem tępy ucisk, nie zauwazyłem by wpływ na mniejszy ból miała mikcja, raczej pogarsza mi się przedpołudniem i poprawia późnym popołudniem, do tego uciski w okolicach moczowodów, takie kłucia i bóle lędzwiowe, przy keogosłupie, cześciej po lewej stronie, czasem pojawia się szczypanie cewki, dziwne jest to, że czasem gdy lezę i przysypiam, a nagle pod wpływem jakiegos bodźca gwałtownie sie poderwe to czuje nagły ból całego pęchcerza. Zastanawia mnie to, że czasem ciągiem wypije 1,5 l wody i nic, zero potrzeby mikcji, a czasem po szklance herbaty juz bym leciał do wc, dziwne to również wrazenie, że potrzeba mikcji jest odczuwalna na siedziąco a jak sie położe to wszystko ustaje.

Offline

 

#8 2012-06-11 21:52:29

mikrusek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-06-04
Posty: 9

Re: Opis bólu występującego przy IC.

Zastanawia mnie jeszcze wrażenie wzrostu temperatury - czy macie podobnie, pytam szczególnie osób z IC, czy macie podwyższoną temperturę, np. o okreslonej godzinie, czujecie że was rozkłada, jakby słabsza grypa,

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson