Forum portalu pecherz.pl

Witamy na forum portalu pecherz.pl poświęconym pacjentom z pęcherzem nadreaktywnym i śródmiąższowym zapaleniem pęcherza.

Nie jesteÅ› zalogowany.

Ogłoszenie

Ty, przekazując mi 1,5%, możesz pomóc mi bardziej niż 100% mojej składki zdrowotnej. Przekaż, proszę, 1,5% swojego podatku na rzecz mojego leczenia. KRS 00000 50135. Cel szczegółowy: Sykulska. Dziękuję :)!

#1 2011-06-08 14:51:44

Vin_tage
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-04-28
Posty: 37

Cystoskopia

Witam ponownie,


na Forum pisałam już, iż w lipcu mam zaplanowane badanie cystoskopii. I w związku z tym urodziły się w mojej głowie następujące pytania:
- nie wiem, czy cystoskopia będzie wykonywana z biopsją. Czy jest sens robić?
- mój lekarz internista powiedział mi, że jeśli moje badania ogólne moczu (3) wychodzą prawidłowo, posiewy również, badania na pasożyty, morfologie, poziom mocznika oraz kreatyny bez zastrzeżeń, USG (7 z rzędu) nie wykazuje żadnych anomalii to nie poleca mi wykonania tego badania, gdyż jak to powiedział "wyrządzi sobie Pani jeszcze większą krzywdę". To robić czy nie? Pęcherz boli mnie nieustannie. Nie mam już pomysłu co z tym fantem dalej robić.
- czy okres rekonwalescencji trwa długo? Nie jestem w stanie wziąć wolnego z pracy. Ponadto muszę jechać 100km do szpitala by wykonać to badanie. Wiem, że po tym badaniu powinno spożywać się duże ilości wody oraz ewentualnie brać antybiotyk.

Cieszyłam się, że wreszcie udało mi się coś załatwić, ale zaczynają się pojawiać wątpliwości. Nie obawiam się bólu, tylko ewentualnego zakażenia, albo i nawet pogorszenia stanu pęcherza.

Co robić? Poradzicie coś?

Offline

 

#2 2011-06-08 15:53:43

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Cystoskopia

Vintage, nie zakładaj kolejnego wątku na ten sam temat. Jest sens robić badanie, ALE z biopsją. Cystoskopia służy do:
- obejrzenia zmian w śluzówce pęcherza (czego nie wykaże Ci żadne USG, dopóki nie będziesz miała sporego guza),
- stwierdzenia postaci komórek - i do tego służy pobranie wycinka! Istnieje część chorób (np. alergiczne zp, niektóre postaci hormonalnego zp), które albo wykazuje tylko biopsja, albo ona różnicuje je z innymi (np. obrzęk groniasty, z reguły olewany, jak pisała znana profesor urologii, jest objawem gruźlicy pęcherza). Bez biopsji można sobie większość wyników potłuc, bo albo nie wyjdzie nic, albo przekrwienie tudzież jakiś stan zapalny - i co, lekarz ma z fusów diagnozować?

Prawdą jest, że w większości wypadków wyjdzie po prostu chroniczny stan zapalny. Ale wtedy mamy sygnał, że należy szukać innych patogenów: wirusów, drobnoustrojów typu chlamydia, ureaplasma, mykoplasma, (butny doktor skierował Cię na chociaż jedno badanie wirusowe wirusów, które powodują zp?), pasożytów typu schistosoma (badali Ci wymaz z cewki/mocz na to?), szukać po hormonach (i cała endokrynologia się kłania).

Prawdą jest, że olewatorski personel może Cię zainfekować, ale nawet nie poprzez samo badanie, tylko niezachowanie standardów po (jak to u mnie było).

Ale jak nie będziesz robić badan, to wprawdzie nfz parę groszy zaoszczędzi, ale Ty skonczysz jako kaleka na 600 zł renty. U nas pokutuje jakieś dziwne myślenie, że jak badanie wyszło ujemnie, to było niepotrzebne - a przecież diagnostyka z wykluczenia to kluczowa sprawa!


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#3 2011-06-08 21:14:04

Vin_tage
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-04-28
Posty: 37

Re: Cystoskopia

Alergiczne ZP wiążę się z tym, że jem coś, co może drażnić mój pęcherz?

Miałam robione badania hormonalne na tarczycę (TSH, FT3, FT4, anty-TPO oraz USG tarczycy) - wszystko w normie.
Jeśli chodzi o sprawy ginekologiczne to miałam robione FSH, Testosteron i Prolaktynę. Prolaktyna było trochę podwyższona, ale ona się waha np. podczas stresu, a ja się zawsze denerwuje przy pobieraniu krwi, więc możliwe, że nieco podskoczyła. Laparoskopia również niczego nie wykazała.
Jakie badania hormonalne mogłabym jeszcze wykonać?

Chcę w przyszłym miesiącu zrobić panel na ureaplasmę, mykoplasmę i chlamydię, a także wymaz z cewki moczowej oraz kanału szyjki macicy.
Czy po cystoskopii z biopsją długo dochodzi się do siebie? Bardzo boli? Co zrobić, żeby szybko wrócić do formy?

Offline

 

#4 2011-06-08 22:32:55

Nawie
Użytkownik
SkÄ…d: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2008-11-10
Posty: 1268

Re: Cystoskopia

Myślę, że powinnaś zbadać estrogen. Podobno zwykłe badanie prolaktyny jest niewiele warte, dopiero po teście z metoclopramidem można coś wywnioskować, ale to na marginesie, nie wiem czy jest zależność prolaktyna-pęcherz.

Offline

 

#5 2011-06-08 22:36:39

Vin_tage
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-04-28
Posty: 37

Re: Cystoskopia

Dzięki, Nawie.
Jak będę robić badania hormonalne to wezmę estrogen pod uwagę.

Offline

 

#6 2011-06-08 22:38:15

Vin_tage
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-04-28
Posty: 37

Re: Cystoskopia

A taki test z metoclopramidem co wnosi? Nigdy o tym nie słyszałam, ani nie widziałam w ofertach labo.

Offline

 

#7 2011-06-09 09:48:58

Kokoszka
Użytkownik
SkÄ…d: W-wa
Zarejestrowany: 2011-03-30
Posty: 372

Re: Cystoskopia

Offline

 

#8 2011-10-07 10:18:17

bady
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-07-09
Posty: 16

Re: Cystoskopia

pytanko błache,ale...w przyszłym tygodniu mam badanie cystoskopowe i...jak się do niego przygotować?
jeżdże na cew.zew.jakaś dieta przed badaniem ,jak z piciem,czy przed badaniem opróznić pęcherz?badanie mam o 13.00 ,wiadomo z poślizgiem czasowym
na czczo będę i tak,w dniu wizyty u medyceusza,raczej nic przełknąć nie mogę.
Sorry,że pytam Was,ale natłok przed gab. medyceusza,jej telefony...nijak nie szło zapytać jak i co

Offline

 

#9 2011-10-08 16:56:01

nadia
Użytkownik
SkÄ…d: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-04-17
Posty: 1061

Re: Cystoskopia

z tego co mi wiadomo przed cysto specjalnie nie trzeba się przygotowywać,pecherz raczej pusty bo i tak wypełnią go płynem podczas badania.

Offline

 

#10 2011-10-09 21:11:43

bady
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-07-09
Posty: 16

Re: Cystoskopia

Dziękuję Nadiu za odpowiedz.Udało mi się zadzwonić na oddział ,ale... wiem, że nic nie wiem

Offline

 

#11 2011-10-10 09:12:31

Sonja
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-06
Posty: 973

Re: Cystoskopia

Offline

 

#12 2011-10-10 22:50:12

bady
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-07-09
Posty: 16

Re: Cystoskopia

Już po badaniu,mam "obcego"w pęcherzu.Pani medyk przyszła o czasie,wsio objaśniła ,dała parę minut na przygotowanie się
Teraz czekam na termin w którym,owy twór,pójdzie do formaliny.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Offline

 

#13 2011-10-11 12:27:41

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Cystoskopia

"A tak bez metafor?" smile


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#14 2011-10-17 22:15:36

bady
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-07-09
Posty: 16

Re: Cystoskopia

Mam brodawczaka ,już koło 10.11 br. mam termin zabiegu.Czy będzie to tylko pobranie wycinka do badań,czy też usunięcie całkowite narośli
dowiem się raczej będąc na oddziale.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson