Forum portalu pecherz.pl

Witamy na forum portalu pecherz.pl poświęconym pacjentom z pęcherzem nadreaktywnym i śródmiąższowym zapaleniem pęcherza.

Nie jesteÅ› zalogowany.

Ogłoszenie

Ty, przekazując mi 1,5%, możesz pomóc mi bardziej niż 100% mojej składki zdrowotnej. Przekaż, proszę, 1,5% swojego podatku na rzecz mojego leczenia. KRS 00000 50135. Cel szczegółowy: Sykulska. Dziękuję :)!

#1 2009-07-28 09:27:42

wnuczek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-28
Posty: 5

jak pomóc babci

Witam, jestem tu nowy i proszę o wyrozumiałość smile
Przejrzałem pierwszą stronę ale natłok informacji mnie poraża.
Postanowiłem się zarejestrować ponieważ moja ponad 80-letnia babcia ma od dłuższego czasu problem NTM i choć skrzętnie to ukrywa to widzę jak dezorganizuje jej życie. Jest osobą wciąż samodzielną i pełnosprawną. Trudno mi coś bliżej powiedzieć bo temat jest dla niej bardzo krępujący i mam bardzo niewiele informacji. Plusem jest to, że babcia polega na moim zdaniu więc łatwiej mi ją przekonać do pewnych spraw niż innym. Poruszyłem z nią temat tego problemu proponując zakup specjalnej bielizny i mimo wcześniejszych oporów zgodziła się bez problemu.
Wydaje mi się jednak, że problem jest głębszy i wymaga konsultacji z lekarzem. W naszym społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że w pewnym wieku takie dolegliwości są normalne. Mnie się wydaje, że skoro można żyć sto lat i nie mieć problemów z NTM to chyba jednak można troszkę zdziałać w tej materii. Przecież niewykluczone, że przyczyną wcale nie jest wiek. Ale jak to sprawdzić? Od czego zacząć? Jaki lekarz? Jakie badanie?
Jaką bieliznę polecacie? Będę wdzięczny za każdą sugestię smile

Offline

 

#2 2009-07-28 10:14:11

magdalena
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-14
Posty: 3323

Re: jak pomóc babci

Cześc. Co do bielizny- w zalezności od stopnia nietrzymania moczu mamy rożne rzeczy do wyboru. Są to wkładki urologiczne, pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki. Jesli ntm nie jest całkowite a babcia Twoja sika czasem do sedesu polecam wkładki urologiczne. Wkładki i inne zabezpieczenia w 70% sa refundowane. Najdroższe są tena lady, reszta nieco tansza. Na mc przysługuje 60 szt, można wykupic od razu na 3 mce czyli 180 szt. Zlecenie wydaje lekarz. A pójśc babcia musi do urologa bo w tym wieku zazwyczaj chodzi o obniżenie narządów kobiecych i wtedy dochodzi do ntm. Wiem, ze na to mozna zaradzic zabiegiem. Ile razy leżałam na urologii tyle razy widzialam kobiety w tym wieku kierowane na zabiegi. Podejrzewam że ginekolog tez by się tym zajął.

Offline

 

#3 2009-07-28 11:15:26

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: jak pomóc babci

Wnuczku, przede wszystkim musisz wiedzieć, jakiego typu jest to ntm. Zapewne rodzaj wysiłkowego, związanego z upośledzoną już funkcją zwieracza, ale może się okazać, że babcia ma jakąś chorobę i jej wyeliminowanie zdecydowanie poprawi jej komfort życia. Poza tym - dobrze byłoby porozmawiać z jakimś sensownym ginekologiem, ntm w pewnym wieku jest powiązane z niedoborem estrogenów, może jakaś np. fitohormonalna terapia zastępcza (bo nie wiem, czy typowe hormony wchodzą w grę) też jakoś by babci ulżyła?

Z pieluchami - poczytaj sobie na głównej, w Formalnościach, na jakie choroby przewidywane są pieluchy/wkłady. Podejrzewam, że skoro babcia nie ma żadnej konkretnej diagnozy, kwalifikuje się na N.31 Zaburzenia mięśniowo-nerwowe nieokreślonego typu (piszę z pamięci, mogę cytować niedokładnie).

Normalne to jest, za przeproszeniem, zrobienie codziennie kupy. A żadna dysfunkcja organizmu nie jest normalna, trzeba walczyć z tym zabobonem. Umiemy jako cywilizacja latać w kosmos i klonować zwierzątka, więc nie widzę powodu, żeby nie pomóc pacjentowi w znacznie mniej skomplikowanych sprawach.


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#4 2009-07-28 18:02:42

wnuczek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-28
Posty: 5

Re: jak pomóc babci

Dzięki za odpowiedzi smile
Już dziś rano kupiłem wkładki Hartmana, mam nadzieję, że się sprawdzą. Tak babcia wciąż normalnie korzysta z ubikacji więc sądzę, że to początkowe stadium dolegliwości.
Ginekologa z całą pewnością nie widziała już od kilkudziesięciu lat, choć może się mylę bo kto pyta o to swoją babcię wink
Będę musiał namówić ją na wizytę u urologa - cóż będzie ciężko ale spróbujemy. Wydaje mi się, że jeśli to sprawa zwiodczałych mięśni to można je chyba w prosty sposób wzmocnić jakimiś ćwiczeniami - ponoć zwieracze całkiem dobrze poddają się treningowi, przynajmniej tak zawsze rozpisują się kobiece czasopisma w kontekście pożycia. Może to głupia uwaga ale mam taką gorącą nadzieję, że jest w tym troszkę prawdy.
Babcia jest sercowcem pod stałą opieką lekarza i zastanawiam się czy NTM nie jest efektem ubocznym jakiegoś leku. Postaram się je spisać i wrzucić tutaj by skorzystać z waszego doświadczenia.
W między czasie wygooglałem gdzieś lek Femurin i z tego co piszą nie powoduje raczej efektów ubocznych i nie ma przeciwwskazań więc może warto spróbować by jej ulżyć, jak sądzicie?
Oczywiście wizyta u lekarza nieodzowna ale zanim uda mi się ją nakłonić z pewnością minie troszkę czasu.

Offline

 

#5 2009-07-29 07:35:59

magdalena
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-14
Posty: 3323

Re: jak pomóc babci

Wydaje mi sie że z Feurinem można spróbować on zawiera estrogeny z tego co pamiętam, tylko wszystko konsultuj z lekarzem od serducha. Jak pytałam mego urologa o femurin to powiedział, że to lek dla kobiet w starszym wieku, więc może by się sprawdził. Z tego co piszesz ntm to popuszczanie więc nie jest źle. Hm...dobry wnuczek z Ciebie smile

Offline

 

#6 2009-07-29 09:58:19

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: jak pomóc babci

Jeżeli Femurin nie koliduje z lekami nasercowymi (przyznam, że nigdy w to się nie zagłębiałam), to można spróbować. Niech lekarz oceni przyczynę dolegliwości, bo być może podchodzi ona pod któreś ze schorzeń, na które wkładki są refundowane (70% refunduje NFZ, do 60 sztuk/90 zł na miesiąc). Przy koszcie wkładek to jednak jest ulga finansowa, zwłaszcza że i Femurin nie jest najtańszy.


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#7 2009-07-29 21:13:56

wnuczek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-28
Posty: 5

Re: jak pomóc babci

Offline

 

#8 2009-07-29 21:16:37

wnuczek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-28
Posty: 5

Re: jak pomóc babci

aha gdyby kogoś to zainteresowało (bo nie wiem jak edytować post), zdecydowałem zapytać u źródła o te interakcje:
http://femurin.pl/forum/viewtopic.php?p=48#48

Offline

 

#9 2009-07-29 21:19:38

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: jak pomóc babci

Dużo tych leków nasercowych... Potrzebne wszystkie czy lekarz ma prowizję wink?


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#10 2009-07-30 00:08:30

wnuczek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-28
Posty: 5

Re: jak pomóc babci

jesteś lekarzem? jeśli tak potraktuję to pytanie poważniej

Offline

 

#11 2009-07-30 08:39:50

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: jak pomóc babci

Nie, nie jestem. Ale też mam babcię, którą lekarze faszerują takimi lekami, że aż głowa boli, dlatego pytam.


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#12 2009-08-04 16:10:37

Concorde
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-03-10
Posty: 129

Re: jak pomóc babci

leki odwadniające tj. moczopędne mogą prowadzić do wystąpienia pewnego nietrzymania moczu z powodu częstego jego oddawania

Offline

 

#13 2009-08-07 12:35:06

pulkos
Zbanowany
SkÄ…d: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-01-27
Posty: 1709

Re: jak pomóc babci

niestety, w wypadkach cukrzycy + podeszły wiek, takie objawy to norma i niewiele daje sie zrobić.
Wahania cukru powodują stany zapalne w obrębie układu moczowego, stąd nietrzymanie moczu. Powiedziałbym że opisujesz stan typowy. I teraz---czy działać lekami czy nic nie robic ?
Moim zdaniem --już więcej leków nie brać i zostawić tę "nową chorobę" w spokoju, ograniczając sie tylko do pieluchomajtek itp.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson