Forum portalu pecherz.pl

Witamy na forum portalu pecherz.pl poświęconym pacjentom z pęcherzem nadreaktywnym i śródmiąższowym zapaleniem pęcherza.

Nie jesteÅ› zalogowany.

Ogłoszenie

Ty, przekazując mi 1,5%, możesz pomóc mi bardziej niż 100% mojej składki zdrowotnej. Przekaż, proszę, 1,5% swojego podatku na rzecz mojego leczenia. KRS 00000 50135. Cel szczegółowy: Sykulska. Dziękuję :)!

#1 2011-01-28 20:42:30

gretel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-05
Posty: 190

Emda

streszczenie artykułu o EMDA:
Przy takich chorobach jak pęcherz nadwrażliwy czy nadreaktywny stosuje się leki antycholinergiczne, które jednak maja skutki uboczne i to w różnych częściach ciała jak np. jelita czu skóra (tylko 25 % pacjentów zażywa te leki dłużej niż rok)
Stąd pomysł wlewek. Mają one jednak tę wadę, że ich składniki nie przedostają sie w głębsze warstwy ściany pęcherza, ponieważ pęcherz to oragn wydalniczy, tak skonstruowany, żeby niczego nie wchłaniać.
StÄ…d pomysÅ‚ EMDA, czyli jontoforezy dla pÄ™cherza ("jontoforeza" to przeniesienie za poÅ›rednictwem prÄ…du). EMDA to procedura umożliwiajÄ…ca wchÅ‚oniÄ™cie leków przez bÅ‚one Å›luzowÄ…  poprzez zastowanie sÅ‚abego, elektrycznego prÄ…du staÅ‚ego. MiÄ™dzy specjalny cewnik zakoÅ„czony elektrodÄ… a elektrodÄ… umieszczonÄ… na skórze brzucha przepuszcza siÄ™ staÅ‚y prÄ…d podajÄ…c leki przez cewnik. Substancje lecznicze wÄ™drujÄ… wtedy wzdÅ‚uż pola elektrycznego gÅ‚Ä™boko do muskulatury pÄ™cherza. 
Często stosuje sie mieszanki leków, np. miejscowe środki znieczulające, adrenalinę, koryzon oraz lek o niem. nazwie ampuva oraz oksybutyninę.
Zabieg trwa ok. 30 minut, wymaga spełnienia dwóch warunków: nie może być stanu zapalnego oraz w dniu poprzedzjącym należy spożywać małą ilość soli. Zwykle stosuje się kilka zabiegów w odstępie 4 do 6 tygodni. Jak jeden lek nie pomoże, to można zastosować inny.
Stosuje się emda m.in. przy pęcherzu nadreaktuwnym i przy śródmiąższowym zapaleniu pęcherza moczowego.
W Niemczech stosuje się ten zabeig już od wielu lat w wielu różnych klinikach. Ta metoda została opisana po raz pierwszy w 1993 roku przez grupę włoskich naukowców. W 2006 Pannek i współpracownicy wykazali skuteczność tej metody w przypadku pęcherza nadreaktywnego (78,65%). Metoda ta wyróżnia się minimalnymi skutkami ubocznymi.

Offline

 

#2 2011-01-28 21:02:34

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Emda

Dzięki za przekład! Mnie tylko ciekawi, czy ten cewnik ma dwa kanały, czy np. można wprowadzić jednocześnie (auć!) np. cieniutkiego foleya z lekiem i cewnik z elektrodą.
Ale coś mi się kołacze, że ja widziałam cewniki dwukanałowe... I widziałam też elektrodę docewkową.


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson