Forum portalu pecherz.pl

Witamy na forum portalu pecherz.pl poświęconym pacjentom z pęcherzem nadreaktywnym i śródmiąższowym zapaleniem pęcherza.

Nie jesteÅ› zalogowany.

Ogłoszenie

Ty, przekazując mi 1,5%, możesz pomóc mi bardziej niż 100% mojej składki zdrowotnej. Przekaż, proszę, 1,5% swojego podatku na rzecz mojego leczenia. KRS 00000 50135. Cel szczegółowy: Sykulska. Dziękuję :)!

#1 2008-09-14 21:03:40

gretel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-05
Posty: 190

Nadreaktywny i IC?

Parcie ma mocz praktycznie caÅ‚y dzieÅ„, tylko na kilka godzin przed poÅ‚udniem zapominam, że mam pÄ™cherz, po poÅ‚udniu zaczyna siÄ™ horror, ostatnio chodzÄ™ co 5, 10 minut do toalety. Rzadko wychodzÄ™ z domu, bo tylko po zakupy, do lekarzy albo na krótki spacer. Od wczoraj, gdy wychodzÄ™,  zakÅ‚adam podpaski urologiczne. Nie mam już siÅ‚y trzymać moczu zwieraczem. Do tego wybudzam siÄ™ w nocy 3 do 5 razy. Codziennie walczÄ™ ze skutkami ubocznymi bezsennoÅ›ci: przemÄ™czeniem, bólami krÄ™gosÅ‚upa, nadwrażliwym jelitem, zaburzeniami krążenia. Te objawy, w bardzo różnym nasileniu, trwajÄ… już 11 lat. Wydaje mi siÄ™, że od 2005 roku to choroba pÄ™cherza, a nie czynnik psychiczny, byÅ‚a głównÄ… ich przyczynÄ…. Już wtedy próbowaÅ‚am siÄ™ leczyć u urologa, ale nic to nie daÅ‚o. Zawsze ulegaÅ‚am argumentacji lekarzy, że to moja psychika. Do lipca tego roku, kiedy po kolejnej psychoterapii z myÅ›lami samobójczymi trafiÅ‚am do szpitala psychiatrycznego. Tam po prostu zobaczyÅ‚am bardzo ciężko chore psychicznie, nie mówiÄ…ce, tkwiÄ…ce w bezruchu kobiety, które majÄ… absolutnie zdrowe pÄ™cherze. A ja z moim lekkim zaburzeniem osobowoÅ›ci byÅ‚am najczÄ™stszym goÅ›ciem w toalecie. WyszÅ‚am ze szpitala szybko i od tamtej pory dziaÅ‚am, ale niestety bez widocznej poprawy. Zaczynam siÄ™ znowu zaÅ‚amywać, wiÄ™c piszÄ™ do Was.
Na początku sierpnia zrobiłam sobie prywatnie badanie urodynamiczne. Wyszło NTM typu mieszanego, z przewagą OB stopień drugi. oczywiście w opisie dużo innych fachowych pojęć, które nic mi nie mówią. Driptane raz dziennie, po tygodniu, ze względu na silne zaparcia, przerzuciłam się na Vesicare. Po dwóch tygodniach, w zasadzie bez efektu, poszłam do znanego w Krakowie urologa. Dodał mi detrusitol i na noc baclofen. Brałam razem z vesicare kolejne dwa tygodnie. Miałam w ciągu tego miesiąca w sumie cztery bardzo dobre noce, jednej przespałam nawet 8 godzin bez wybudzenia. Ale potem przez kolejny tydzień byl powrót do wielokrotnych wybudzeń. U tego urologa prywatnie byłam już 4 razy, ale widzę, że choć miły i kompetentny chirurg, a w krakowie bardzo wzięty, to na OAB niewiele sie zna. Też już zaczyna mówić o psychice, każe mi się uzbroić w cierpliwość, wlewek dopęcherzowych u niego w szpitalu się nie robi, a botoks wręcz potępia. Z nadmiaru leków dostałam biegunki. Przedwczoraj w piątek doczekałam się urodynamiki z nFZ, przeprowadzał ją ten sam ginekolog, który zrobił to badanie wcześniej prywatnie, troszkę inną metodą. zaproponował mi rezygnację z dotychczasowych leków i od piątku biorę przeciwpadaczkowy depakine chrono 300. Ale muszę czekać dwa tygodnie. żeby ocenić czy lek działa.
Do tego dochodzi wątek IC. W 2005 roku po cytologii, na której wyszło mi przekrwienie błony śluzowej, krwawe wybroczyny i leukoplakia, urolog postawił diagnozę: przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego i depresja. Brałam przez trzy miesiące urovaxom, nic nie pomogło. Badanie ogólne moczu było dobre, posiew sobie zrobiłam, też sama, był dobry. Doszłam więc do wniosku douczając się przez internet, że to może IC. Mój urolog, który pracował też w prywatnym szpitalu, zaproponował mi cystoskopię z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego. W 2006 wyszło to samo co w 2005, tylko nasilone. Wycinek był dobry. diagnoza znowu - chronic cystitis i furagina.
Poddałam się, zaaplikowałam sobie 1,5 roczną terapię indywidualną (prywatnie), potem dostałam grupową. Pomogła szczególnie ta indywidualna, bo m.in. schudłam 23 kilo w ciągu roku.
Przedwczoraj pojawiÅ‚y sie u mnie wÄ…tpliwoÅ›ci, czy ta cytologia z biopsjÄ… na pewno wykluczyÅ‚a IC. w opisie badania histopatologicznego byÅ‚o bowiem jedynie napisane: "pojedynczy, drobny fragment bÅ‚ony Å›luzowej pokryty nabÅ‚onkiem wielowarstwowym pÅ‚askim nierogowaciejÄ…cym". czy ktoÅ› wie, czy to stwierdzenie na pewno WYKLUCZA  IC?????
Wiem, że dużo napisałam i dość chaotycznie, ale proszę o komentarz i radę, co dalej. wprawdzie doczytałam się, że w przypadku OAB trzeba się uzbroić w cierpliwość, ale ja już chyba nie wytrzymam więcej tego wyczerpania, społecznej izolacji i braku pracy.

Offline

 

#2 2008-10-22 17:20:50

gretel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-05
Posty: 190

Re: Nadreaktywny i IC?

Mam już niektóre wyniki badań i jestem po leczeniu różnymi lekami. Chciałabym Was prosić o komentarz i rady.
Najważniejsze badanie to cystoskopia z biopsją: pojemność pęcherza prawidłowa. Ujścia obustronne widoczne. Śluzówka pęcherza gładka i czysta. W trójkącie pęcherza nieznaczne przekrwienie i zmiany o typie leukoplakii. Biopsja: drobne fragmenty błony śluzowej pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim , a w części nabłonkiem urotelialnym z obecnością w podścielisku niewielkich, przewlekłych nacieków zapalnych i drobnych wybroczyn krwawych.
Te wyniki na poczÄ…tku mnie ucieszyÅ‚y, bo w porównaniu do 2005/2006 roku cofnęły mi siÄ™ te przekrwienia caÅ‚ej bÅ‚ony Å›luzowej i krwawe wybroczyny.  Czyli ustÄ…piÅ‚o przewlekle zapalenie pÄ™cherza moczowego.  Ale czy te "niewielkie nacieki zapalne" to nie poczÄ…tek IC? czy ktoÅ› potrafi to skomentować?

Offline

 

#3 2008-10-22 18:55:30

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Nadreaktywny i IC?

Hm. Krwawe wybroczyny raczej potwierdzają IC, do tego masz metaplazję płaskonabłonkową. Bo rozumiem, że ten ostatni wynik jest najnowszy? Myślę, że stan zapalny chyba trochę się cofa i jeśli nie masz patogenów - bardzo pomógłby Ci HA. Masz szansę się szarpnąć na Cystistat? Teraz w domu zdrowia jest promocja 3 wlewki za tysiąc z kawałkiem (jak ja brałam, jedna wlewka kosztowała półtora tysiąca).
NTM mieszane to normalka - wskutek zmian w śluzówce masz "popsute" nerwy przewodzące, a ciągłe parcia, skurcze i napięcia w obrębie dna miednicy osłabiają mięśnie. Poza tym - skutek uboczny - każde badanie przezcewkowe też negatywnie wpływa na mięśnie.
Same "niewielkie nacieki zapalne" to naprawdę może być wszystko, nawet zmiany polekowe (moja gastrolog tak uważa).
Napisz coś więcej o pracy - co teraz robisz, w jakiej jesteś sytuacji, czym się zajmowałaś/zajmujesz/chciałabyś zająć?


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#4 2008-10-22 19:12:14

orbitox
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-10-14
Posty: 42

Re: Nadreaktywny i IC?

Nie piszę do ciebie po to żeby ci udzielić rady bo sama wchodzę na to forum żeby sie poradzić, chciałam napisać tylko że czytając twojego posta właśnie dałaś mi nadzieje i wiarę że może z roku na rok nie będzie coraz gorzej w obrazie trójkąta mojego pęcherza. Jak widać zmiany w śluzówce mogą sie (w jakimś stopniu lub całkowicie) cofać samoistnie (dziwne bo u mojej koleżanki wycofały sie po ciąży a przez 3 lata wciskali jej IC).


życie jest piękne, pod warunkiem że jest sie zdrowym :-(

Offline

 

#5 2008-10-23 09:16:21

gretel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-05
Posty: 190

Re: Nadreaktywny i IC?

Kochani, dziękuję za Wasze reakcje, bardzo mnie ucieszyły, zarówno to, że mogłam komuś dać nadzieję, jak i trudne pytania od Redakcji, czyli Karoliny, jeśli się nie mylę. Na Twoje pytania Karolino odpowiem, ale potrzebuję trochę na to czasu. Jestem trochę samotnikiem i nie jest mi łatwo mówić, a tym bardziej pisać o sobie.

A teraz odnośnie uwagi Orbitoxa dot. tego samoistnego ustąpienia przekrwień błony śluzowej. Masz rację, to nie było takie samoistne, bo od grudnia 2007 roku stosowałam bardzo efektywna dietę odchudzającą (schudłam 23 kilo w ciągu roku), która częściowo pokrywa się z dietą stosowaną w IC. Pewnie radykalne odstawienie czekolady, cukru i ograniczenie owoców (do dwóch jabłek dziennie), ograniczenie kawy i herbaty oraz spożywanie produktów wyłącznie świeżych, bez konserwantów miały tu decydujące znaczenie. Z jednej strony odstawiłam produkty podrażniające błonę śluzową, a z drugiej przeczyściłam organizm wręcz "tonami" warzyw. Jadłam też tylko chude mięsa. Minus takiej diety polega na tym, że jest uciążliwa w realizacji. A plus - uśmiecham się w tym momencie, czego nie widzicie - to to, że zaczęłam działać na mężczyzn.

Jeśli chodzi o ten wątek ciąży, to tu też chyba coś jest na rzeczy. I ciekawi mnie co inni na to powiedzą. Bo ja mam też zaburzenia hormonalne, jestem na początku przedwczesnej menopauzy. Biorę hormony (estradiol), na razie bez efektu (tzn. miesiączka nie wróciła). Powinnam dopochwowo brać ovestin, czyli żeński hormon estriol, żeby zapobiec atrofii błony śluzowej pochwy. Może ciąża też działa estrogennie, czyli regenerująco na błonę śluzową.

Offline

 

#6 2008-10-23 14:50:47

Dan-Rom
Użytkownik
SkÄ…d: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-05-11
Posty: 513

Re: Nadreaktywny i IC?

Gretel, czy Ty jesteÅ› z  Krakowa? Mozesz napisac u jakiego lekarza sie leczysz, jesli nie chcesz na forum poinformuj mnie na priv, bo w Krakowie znam lekarzy urologów. danrom

Offline

 

#7 2008-10-23 16:40:44

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Nadreaktywny i IC?

Gretel, ja w tym najmocniejsza nie jestem, ale z tego, co wiem, niedobór estrogenów powoduje zmiany w śluzówce, również pęcherza - może to u Ciebie działa (tzn. HTZ), tylko powoli, a może powinnaś mieć inny preparat? Masz kontakt z jakimś dobrym lekarzem od tych problemów?


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#8 2008-11-05 19:37:19

gretel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-05
Posty: 190

Re: Nadreaktywny i IC?

Redakcjo, lekarza endokrynologa mam dobrego, ale HTZ rzeczywiście chyba trwa, ponadto początkowo alergicznie zareagowałam na estriol dopochwowo. Zaczyna chyba też bardzo powoli działać cardure. A jeśli chodzi o moje plany, to zmieniają się one w takt moich zaburzeń pęcherzowych. Jak tylko zdarzą mi się dwie, trzy noce, kiedy wstaję tylko trzy razy, wtedy przeglądam oferty w poszukiwaniu pracy na pól etatu. Jak się wybudzam częściej - ostatnio pobiłam swój własny rekord, wstając w nocy 9 razy - wtedy mam depresję i myślę o przejściu na rentę.

A teraz z innej beczki. ciągle szukam leku na noc, który by powstrzymał nykturię, bo to jest najgorsze. Czy ktoś słyszał, że leki o działaniu atropinowym (np. prinidol, akineton), stosowane w chorobie Parkinsona, mogą powodować zatrzymanie moczu? Ponadto podobno dzieciom coś się podaje na noc, co zagęszcza mocz. Czy ktoś słyszał ???

Offline

 

#9 2008-11-06 06:35:43

magdalena
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-14
Posty: 3323

Re: Nadreaktywny i IC?

Mi sie obilo gdzies o uszy na temat tych lekow na czestomocz nocny jakis Mirin czy Minir (cos takiego) to chyba z tych zageszczaczy. Tylko nie wiem czy mozna je laczyc z blokerami bo bierzesz Cardure. Ale kompletnie sie na tym nie znam zaznaczam. Moze ktos madrzejszy podpowie. Wspolczuje nieprzespanych nocy wiem co to znaczy teraz wstaje 1-3 razy ale tez miewalam wczesniej akcje niespania -  tragedia.

Offline

 

#10 2008-11-06 10:00:46

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Nadreaktywny i IC?

Minirin. Dzieciom podaje się analogi wazopresyny (stosowane w moczówce), ale nie na P, to one są koszmarnie drogie.


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#11 2008-11-06 15:00:37

trusia
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-10-01
Posty: 63

Re: Nadreaktywny i IC?

niestety ja Tobie nie umiem doradzic ale nie wolno nigdy tracic nadzieji. Ja mam chory pecherz na tle hormonalnym ale spie w nocy spokojnie. Bardzo Ci wspolczuje, nikt kto tego nie zaznal nie zrozumie.

Offline

 

#12 2008-11-06 19:34:34

gretel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-05
Posty: 190

Re: Nadreaktywny i IC?

Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie, które mi okazujecie na portalu i w e-mailach. Dzięki Wam postawiłam się dzisiaj mojemu psychiatrze, który do tej pory bagatelizował zgłaszane przeze mnie dolegliwości organiczne, w tym pęcherzowe, i odwiódł mnie tym samym do jednoczesnego zajmowania się pęcherzem. Dzisiaj dostałam, tzn. precyzyjnie rzecz ujmując, sama mu powiedziałam, co powinnam dostać, a mianowicie nowy lek antydepresyjny, lepiej dopasowany do mojego częstomoczu. Czytając Wasze maile i posty zorientowałam się mianowicie, że większość leków antydepresyjnych przepisywanych pęcherzowiczkom, to leki trójpierścieniowe starej generacji. Dzisiaj znalazłam w internecie informację dlaczego. Otóż antydepresanty z tej grupy "nasilają działanie antydiuretyczne", tzn. zagęszczają mocz. Od dzisiaj biorę Anafranil, ale muszę poczekać na efekty jakieś trzy tygodnie. Ale od razu jestem trochę spokojniejsza i zaczynam żywić tę nadzieję, o której pisała Trusia.

Offline

 

#13 2008-11-06 20:04:51

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Nadreaktywny i IC?

I trzymamy kciuki smile


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson