Forum portalu pecherz.pl

Witamy na forum portalu pecherz.pl poświęconym pacjentom z pęcherzem nadreaktywnym i śródmiąższowym zapaleniem pęcherza.

Nie jesteÅ› zalogowany.

Ogłoszenie

Ty, przekazując mi 1,5%, możesz pomóc mi bardziej niż 100% mojej składki zdrowotnej. Przekaż, proszę, 1,5% swojego podatku na rzecz mojego leczenia. KRS 00000 50135. Cel szczegółowy: Sykulska. Dziękuję :)!

#26 2010-05-21 14:45:42

monka812
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-17
Posty: 915

Re: Rezonans magnetyczny

czy wyniki dostaje się od razu, czy trzeba czekać?


co nas nie zabije, to nas wzmocni.

Offline

 

#27 2011-01-19 12:48:30

magdalena
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-14
Posty: 3323

Re: Rezonans magnetyczny

Dzwoniłam dziś na Wiertniczą do Warszawy w sprawie rezonansu. Tam jest aparat otwarty. Chciałam wykonać układ moczowy z dolną częścią kręgosłupa przy jednym badaniu, żeby nie jeździć dwa razy. I pan mi powiedział, że kręgosłup jak najbardziej tylko z układem moczowym jest tak, że aparat musi być wysokojakiśtam i taki posiadaja na ul Fort Wola. Wtedy badanie bedzie dokładniejsze. Powiedział tez że aparat na Woli ma małą obręcz i przy miednicy wjeżdżam nogami a sama głowa jest na wierzchu, więc pewnie nie byłoby problemu z klaustrofobią. W moim mieście wjeżdża sie do tunelu głową niezależnie od tego co wykonują a tu się zdziwiłam bo jest odwrotnie. Ha, wczoraj się usmiałam, gdyż na jakimś forum przeczytałam, że w Norwegii klaustrofobikom wykonuja rezonans przed twarza mocując lustro, dzieki czemu pacjent widzi tył sali przed oczami.

Jutro tam zakręcę i dowiem się czy da się wykonać najpierw kręgosłup a potem podać kontrast i wykonać układ moczowy. Czy ktoś z Was był na Woli i robił badanie tym aparatem z małą obręczą?
Cena kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego na Wiertniczej wynosi 350 zł.

Offline

 

#28 2011-01-19 14:28:24

on25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-10-19
Posty: 37

Re: Rezonans magnetyczny

Wysokopolowy smile, Pan dobrze Tobie powiedział, lepiej jest zrobić na takim aparacie układ moczowy. A co do samych aparatów to są różne firmy, są różne modele to i głowa może wystawać (choć ja bym zapytał się przy jutrzejszym telefonie, czy rzeczywiście tak będzie).
Ja miałem robiony rezonans otwarty kręgosłupa, ale mi nie chciało się jechać do innego miasta na zamknięty.

Offline

 

#29 2011-01-19 15:11:06

magdalena
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-14
Posty: 3323

Re: Rezonans magnetyczny

Ponoć krÄ™gosÅ‚up jak najbardziej da siÄ™ zrobić na otwartym sprzÄ™cie i uchwycÄ… co trzeba. Ile trwaÅ‚o badanie Twoje?  No wÅ‚aÅ›nie z tym jeżdżeniem do innego miasta, mi też siÄ™ nie chce jak diabli ale w koÅ„cu siÄ™ wybiorÄ™, bo juz mysle na ten temat 3 rok smile

Offline

 

#30 2011-01-19 15:58:57

on25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-10-19
Posty: 37

Re: Rezonans magnetyczny

Moje badanie trwaÅ‚o jakieÅ› 20 minut, ale czas badania zależy miÄ™dzy innymi od rodzaju aparatu, od badanej części i czy bÄ™dziesz tam im wierciÅ‚a siÄ™ na "łóżku" w trakcie smile.  Ja robiÅ‚em odcinek szyjny czyli gÅ‚owicÄ™ miaÅ‚em nad gÅ‚owÄ…. MaÅ‚o przyjemny haÅ‚as urzÄ…dzenie wydawaÅ‚o, ale do wytrzymania.

Pamiętam, że w poczekalni była kobieta ~40 lat. Mówiła, że to jej 4 podejście do rezonansu jest, bo zawsze rezygnowała w ostatnim momencie ze strachu i przekładała. Nie wiem czy ta kobieta miała klaustrofobię, ale na moje miała ADHD. Widać było u niej dużą nadpobudliwość, którą jej lekarz też zauważył. Po zakończeniu mojego badania była scena rodem z filmu miłosnego - ta kobieta biegła przez cały dłuuuuugi korytarz do mnie, żeby mnie wypytać dokładnie jak czułem się w trakcie badania itp., itd.. Szczerze, to trochę później ciekawy byłem, czy udało się jej tam "wyleżeć".

Offline

 

#31 2011-01-19 17:19:05

magdalena
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-14
Posty: 3323

Re: Rezonans magnetyczny

Fajnie smile
Pewnie miała klaustrofobię, ludzie często rezygnują z badania z tego powodu. Dostają ataku paniki. Kiedyś, gdy miałam rezonans głowy to miałam w znieczuleniu dożylnym i wyobraź sobie, że pamiętam moment, w którym jakby sie ocknęłam i pomyślałam sobie: o nie, nie bede leżeć w tej tubie i nacisnęłam przycisk na palcu. Wbiegli do mnie ludzie zza ścany bo zepsułam kadr a łóżko se wyjechało. Dostałam jeszcze w żyłę. Więc gdybym zrobiła to bez ogłupienia mnie, to na bank jak szybko bym sie położyła, tak szybciutko bym wstała. To jest potworne uczucie, brakuje tchu i te zdenerwowanie. Może ta kobieta była taka pobudzona, ze wzgledu na ogarniającą fobię. W sumie rozumiem to.
Mam nadzieję, że palcem kiwnąć można i to nie spowalnia badania? smile 20 minut, to jeszcze w miarę nie dużo.

Offline

 

#32 2011-01-19 17:34:04

monka812
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-17
Posty: 915

Re: Rezonans magnetyczny

da się wytrzymać. ja robiłam RM głowy, do połowy wjeżdżałam do tunelu, tez się bałam, bo mam trochę lęk przez małymi pomieszczeniami, ale da się to wytrzymać. zamknęłam oczy i tyle.
trwało to tez ze 20minut, słychać huki, stukania, ktoś kiedyś to opisał, ze jak impreza techno i rzeczywiście coś w tym stylu.


co nas nie zabije, to nas wzmocni.

Offline

 

#33 2011-01-19 18:11:24

magdalena
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-14
Posty: 3323

Re: Rezonans magnetyczny

U mnie kiedyś głowa trwała 40 min, nie wiem czemu, może faktycznie się wierciłam, nie pamiętam. Ale pytałam mamę to mówiła że ze 40 min na pewno to trwało. Impreza techno - dobre:)

Offline

 

#34 2011-01-19 20:07:21

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Rezonans magnetyczny

Moje badania prawie zawsze trwają ponad 40 minut. Raz tylko miałam na takim sprzęcie - chyba właśnie jakimś wysokopolowym, ale nie pamiętam parametrów - że tylko 5-10 minut. Za to to była taka wąziutka tubka - bo tubą nie można nazwać, trumna jest szersza - że nawet ja, nie mając klaustrofobii, zamknęłam oczy smile. A to nie był RM głowy. Miałam raz w otwartym - najmniej dokładne - wyglądało ja łóżko do solarium. A zazwyczaj mam w miejscu, w którym się wjeżdża, ale częściowo,tzn. na tę część, która jest skanowana, mam nałożoną tą - to się chyba cewka nazywa, i wjeżdżam nie do końca do tuby.

Ale dla mnie to jest koszmarne badanie. Ja mam nie tylko bardzo dobry i czuły słuch - za pierwszym razem nie wiedziałam i nie wzięłam zatyczek do uszu... Jezusiemaryjo sad... - ale takie słyszenie synkretyczne, odbieram fale całym ciałem. Więc dla mnie to lekki koszmarek, bo ja dokładnie czuję, w którym miejscu kiedy jestem skanowana, rezonuję potem dłuższy czas. Pomijając drobiazg w postaci nagłomoczu i ntm (mam podkład, robię pod siebie, zwłaszcza że kontrast jest histaminowy, a i zakłucie u mnie niewskazane, więc swoje tam przechodzę) oraz uogólnionej "mioneuropatii", sprawiającej, że nie mogę długo leżeć w jednej pozycji. Co ja się zawsze namęczę, żeby się dyskretnie poruszać, nie psując im kadru smile.


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#35 2011-01-27 16:32:18

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Re: Rezonans magnetyczny

Nam podstawowe pytanie:) czy lepiej zrobić rezonans L-S czy miednicy mniejszej? Generalnie dobrze się czuję, ale dla spokoju sumienia chciałabym zrobić to badanie tylko którą część ciała sobie zbadaćsmile? bo jednocześnie chyba nie można robić odcinka L-S i miednicy mniejszej?

Miałam robioną tomografię miednicy mniejszej prawie rok temu, nic nie wyszło, ale rezonans jest chyba dokładniejszy od tomografii? czym jeszcze te badania się różnią?

Offline

 

#36 2011-01-27 17:09:03

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Rezonans magnetyczny

L-S. W miednicy wychodzą tylko pewne specyficzne zmiany (guzy, endometrioza, i to duża, jakieś torbiele).


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

#37 2011-01-27 21:27:00

Amidala25
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-15
Posty: 785

Re: Rezonans magnetyczny

a co może wyjść w L-S? jakieś uciski na nerwy itp.?

Offline

 

#38 2011-01-27 22:29:10

Redakcja
Administrator
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-27
Posty: 8789

Re: Rezonans magnetyczny

Tak. Zmiany w obrębie "tkanki" nerwu, obrzęki, zwyrodnienia kręgowe itp.


UWAGA! Obecnie kontakt ze mną jest możliwy wyłącznie przez mail w moim profilu na forum Pecherz.pl albo poprzez link: https://www.youtube.com/@didsociety/about
lub wpisanie w wyszukiwarkę YouTube'a nazwy użytkownika @didsociety (tu zakładka Informacje na profilu).

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson